ΔΙΕΘΝΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΕΠΙΛΕΞΙΜΩΝ ΧΩΡΩΝ ΤΗΣ ΤΥΠΙΚΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ-ΚΑ107

Κατόπιν της νέας πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος του Εθνικής Μονάδας Συντονισμού Erasmus+ (ΙΚΥ) για την αποκεντρωμένη δράση ΚΑ107 του Προγράμματος Erasmus+  (διεθνής κινητικότητα εκτός των επιλέξιμων χωρών της τυπικής κινητικότητας), σας ενημερώνουμε πως αναζητούνται διεθνείς συνεργασίες για το επόμενο ακαδημαϊκό έτος οι οποίες δύνανται να πλαισιώσουν την αντίστοιχη πρόταση του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Οι προτάσεις από τους διδάσκοντες του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας θα πρέπει να υποβληθούν το συντομότερο δυνατόν και τα τεκμηριωμένα σχέδια μπορούν να υποβληθούν έως και την Τετάρτη 11 Ιανουαρίου 2017.

Διευκρινίζεται ότι η πρόταση υποβάλλεται Ιδρυματικά και λόγω της περιορισμένης διαθεσιμότητας κονδυλίων για τη συγκεκριμένη δράση, ενδέχεται να υπάρξουν τμηματικές εγκρίσεις ή απορρίψεις προτάσεων, καθώς οι προτάσεις αξιολογούνται ανά χώρα  και ανά ίδρυμα/εταίρο και με βάσει τα τεκμηριωμένα σχέδια που θα περιγράφονται στο πλαίσιο 4 κριτηρίων (συνάφεια της στρατηγικής, ποιότητα των ρυθμίσεων συνεργασίας, ποιότητα του σχεδιασμού και της υλοποίησης των σχεδίων, αντίκτυπος και διάδοση), τα οποία και μοριοδοτούνται. Προτεραιότητα επίσης θα δοθεί σε υπάρχουσες συνεργασίες, οι οποίες με την ένταξή τους στη δράση, αναμένεται να έχουν συγκεκριμένα ωφέλιμα αποτελέσματα για το Ίδρυμα. Να διευκρινίσουμε επίσης πως μετά την υποβολή της πρότασης από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, τα σχέδια αξιολογούνται από εξωτερική επιτροπή αξιολογητών όπως αυτοί έχουν επιλεγεί από το μητρώο αξιολογητών του ΙΚΥ και δεν υπάρχει προβλεπόμενη διαδικασία ενστάσεων στην περίπτωση μερικής ή συνολικής απόρριψης του σχεδίου.

Για πληροφορίες σχετικά με την αποκεντρωμένη δράση ΚΑ107, καθώς και για την αποστολή των σχεδίων παρακαλούμε ν’ απευθύνεστε στον κ. Κωνσταντίνο Πατσή ( τηλ. 2421074431, e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. )