ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΓΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ERASMUS+ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΕΤΟΣ 2017-2018

Σας ενημερώνουμε ότι το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας από το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018 συμμετέχει στον Όμιλο Πρακτικής Άσκησης Erasmus+ του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΟΠΑ).
Στο πλαίσιο των παραπάνω, σας ενημερώνουμε ότι οι φοιτητές που επιθυμούν να πραγματοποιήσουν ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ERASMUS+ σε διάφορους φορείς του εξωτερικού κατά το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018, θα πρέπει να ακολουθήσουν τη διαδικασία που περιγράφεται αναλυτικά εδώ και να υποβάλλουν στο Γραφείο Διεθνών Σχέσεων τα εξής δικαιολογητικά:
1.    Αίτηση υποψηφίου φοιτητή/φοιτήτριας για πρακτική άσκηση ERASMUS+
2.    Πιστοποιητικό Αναλυτικής Βαθμολογίας από τη Γραμματεία του Τμήματος όπου  ανήκουν
3.    Σύντομο βιογραφικό σημείωμα, στο οποίο θα αναφέρονται και οι λόγοι εκδήλωσης του ενδιαφέροντος συμμετοχής στο πρόγραμμα ERASMUS+
4.    Αντίγραφα πιστοποιητικών γλωσσικής ικανότητας
5.    Βεβαίωση αποδοχής από το φορέα κατάρτισης

Οι αιτήσεις των υποψηφίων με τα απαραίτητα δικαιολογητικά θα υποβάλλονται από Τρίτη 10 Οκτωβρίου έως και Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017 και θα αφορούν σε μετακινήσεις κατά το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018. Εκπρόθεσμες αιτήσεις για πρακτική άσκηση καθώς και αιτήσεις στις οποίες δεν συμπεριλαμβάνεται επίσημη βεβαίωση αποδοχής από φορέα κατάρτισης δεν θα γίνονται δεκτές.
Οι εγκεκριμένες αιτήσεις ενδέχεται να χρηματοδοτηθούν μερικώς ή πλήρως ανάλογα με το ύψος των διαθέσιμων κονδυλίων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας ή του Ομίλου Πρακτικής Άσκησης.

Checklist