ΕΞΕΥΡΕΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Παρακαλούμε, δώστε προσοχή στην παρακάτω ΟΔΗΓΙΑ από το Ι.Κ.Υ:

Σε συνέχεια αναφοράς περιστατικών απάτης, παρακαλούμε να ενημερώσετε τους φοιτητές σας να προσέχουν ιδιαιτέρως όταν χρησιμοποιούν ιστοσελίδες αναζήτησης για την εξέρευση κατοικίας  στο εξωτερικό.

Δεν θα πρέπει να αποστέλλουν προκαταβολή πριν να δουν από κοντά το σπίτι και να γνωρίσουν τον ιδιοκτήτη. Σε περίπτωση που ο φερόμενος ως ιδιοκτήτης θέλει να αποστείλει τα κλειδιά του σπιτιού ταχυδρομικά ή ζητά οι πληρωμές να γίνονται μέσω Western Union, MoneyGram, TNT, Moneybookers ή Airbnb, να μην απαντούν και να ειδοποιούν την ιστοσελίδα για ενδεχόμενη απάτη.

Με φιλικούς χαιρετισμούς,

Eλίνα Μαυρογιώργου
IKY/ Εθνική Μονάδα Συντονισμού  Erasmus+

Τομέας Ανώτατης Eκπαίδευσης|Υπεύθυνη για τις Στρατηγικές Συμπράξεις, τους   Όμιλους Κινητικότητας & την Πρακτική Άσκηση.
Λεωφ. Εθνικής Αντιστάσεως 41| 14234 Νέα Ιωνία   Tηλ. 210 3726388 | Fax. 210 3221863
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. |www.iky.gr |