cultural.jpg

Οι φοιτητές που επιθυμούν να μετακινηθούν για ΣΠΟΥΔΕΣ στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ , κατά το ακαδημαϊκό έτος 2020-21, πρέπει να ακολουθήσουν τη διαδικασία που περιγράφεται αναλυτικά εδώ και να καταθέσουν στο Γραφείο Διεθνών Σχέσεων τα εξής:

1. Αίτηση υποψηφίου φοιτητή/φοιτήτριας για σπουδές ERASMUS+
  2. Πρωτότυπο πιστοποιητικό Αναλυτικής Βαθμολογίας από τη Γραμματεία του Τμήματος όπου ανήκουν
  3. Σύντομο βιογραφικό σημείωμα, στο οποίο θα αναφέρονται και οι λόγοι εκδήλωσης του ενδιαφέροντος συμμετοχής στο πρόγραμμα ERASMUS+
  4. Αντίγραφα πιστοποιητικών γλωσσικής ικανότητας
  5. Αντίγραφο του Δελτίου Αστυνομικής Ταυτότητας

Οι αιτήσεις των υποψηφίων με τα απαραίτητα δικαιολογητικά θα υποβάλλονται από Τρίτη 14 Ιανουαρίου έως και Παρασκευή 14 Φεβρουαρίου 2020 και θα αφορούν σε μετακινήσεις κατά το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021.

Εκπρόθεσμες ή ελλιπείς αιτήσεις για σπουδές δεν θα γίνονται δεκτές.

Τα αποτελέσματα αυτής της επιλογής θα ανακοινωθούν στην ιστοσελίδα του  Γραφείου Διεθνών Σχέσεων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Οι φοιτητές των Τμημάτων που εδρεύουν στο Βόλο, θα καταθέτουν τα δικαιολογητικά τους στο Γραφείο Διεθνών Σχέσεων στο Βόλο ή μπορούν να τα αποστείλουν ταχυδρομικώς (συστημένος φάκελος) ή με courier στην παρακάτω διεύθυνση:

Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, Κτήριο Παπαστράτου, Αργοναυτών και Φιλελλήνων, 38221 Βόλος, Γραφείο Διεθνών Σχέσεων (Γραφείο 7), 1ος όροφος, (τηλ. 24210 06364, e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.)

Οι φοιτητές των Τμημάτων που εδρεύουν στη Λάρισα, στα Τρίκαλα και στην Καρδίτσα θα καταθέτουν τα δικαιολογητικά τους στο Γραφείο Erasmus στη Λάρισα ή μπορούν να τα αποστείλουν ταχυδρομικώς (συστημένος φάκελος) ή με courier στην παρακάτω διεύθυνση:

Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας (Πρώην ΤΕΙ Θεσσαλίας), Περιφερειακή Οδός Λαρίσης- Τρικάλων, 41500 Λάρισα, Γραφείο Erasmus (τηλ. 2410 684727/8 , e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.)

Οι φοιτητές των Τμημάτων που εδρεύουν στη Λαμία θα καταθέτουν τα δικαιολογητικά τους στο Γραφείο Erasmus στη Λαμία ή μπορούν να τα αποστείλουν ταχυδρομικώς (συστημένος φάκελος) ή με courier στην παρακάτω διεύθυνση:

Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας (Πρώην ΤΕΙ Στερεάς Ελλάδας), 3ο χιλιόμετρο Παλαιάς Εθνικής Οδού Λαμίας- Αθήνας, 35100 Λαμία, Κτήριο Βιβλιοθήκης, Γραφείο Erasmus (τηλ. 22310 60307, 22310 60195 , e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.)

Γραφείο Διεθνών Σχέσεων του Π.Θ,

Άσπα Αλεξίου