change.jpg

1) Όσοι φοιτητές ή/και μέλη προσωπικού (διδακτικού ή/και διοικητικού) δεν μπόρεσαν να μετακινηθούν αλλά έχουν ήδη προχωρήσει σε αγορά εισιτηρίων, ή έχουν καταβάλει οποιαδήποτε προπληρωμή (που δεν μπορούν να λάβουν πίσω), και είναι σχετική με προγραμματισμένη μετακίνηση Erasmus+ που ακυρώθηκε για λόγους ανωτέρας βίας, θα λάβουν αποζημίωση για τις πραγματικές τους δαπάνες, βάσει παραστατικών και υπεύθυνων δηλώσεων.

2) Όσοι μετακινήθηκαν αλλά έμειναν για λιγότερο από 1,5 μήνα, λαμβάνουν την προβλεπόμενη αποζημίωση για όσες ημέρες παρέμειναν στη χώρα υποδοχής, και επιπλέον τις δαπάνες εισιτηρίων και τα έξοδα διαμονής (ενοίκια, ασφαλιστήρια κλπ) που προκατέβαλαν για το διάστημα που υπολείπεται και που δεν μπορούν να λάβουν πίσω.

3) Όσοι έμειναν για περισσότερο από 1,5 μήνα, αλλά ΔΕΝ έχουν ολοκληρώσει το ήμισυ της προγραμματισμένης τους μετακίνησης, λαμβάνουν αποζημίωση για τις πραγματικές μέρες της παραμονής τους στο εξωτερικό, και για τα έξοδα διαμονής (ενοίκια, ασφαλιστήρια κλπ), που προκατέβαλαν για το διάστημα που υπολείπεται και που δεν μπορούν να λάβουν πίσω. (όχι εισιτήρια)

4) Αυτοί που έχουν πραγματοποιήσει τουλάχιστον το ήμισυ της προγραμματισμένης μετακίνησής τους κρατάνε το 80% ασχέτως ακαδ. επίδοσης και ασχέτως πραγματικών δαπανών.

5) Αυτοί που έχουν ολοκληρώσει (ή σχεδόν ολοκληρώσει) την περίοδο της μετακίνησης, λαμβάνουν την υποτροφία τους κανονικά και το επιπλέον ποσό που τους αναλογεί, βάσει των πραγματικών ημερομηνιών ασχέτως ακαδ. επίδοσης και ασχέτως πραγματικών δαπανών.

6) Όσον αφορά τους προσφάτως απόφοιτους που ήδη είχαν επιλεγεί για μετακίνηση αλλά δεν κατάφεραν να την πραγματοποιήσουν λόγω COVID19, παρατείνεται το επιτρεπόμενο χρονικό διάστημα για τη μετακίνηση κατά έξι μήνες, δηλ. έχουν δικαίωμα να ολοκληρώσουν την μετακίνηση για πρακτική άσκηση έως και 18 μήνες μετά την αποφοίτηση (αντί για 12 όπως ίσχυε ως τώρα).

*Όλες οι παραπάνω αποζημιώσεις θα καταβληθούν ΜΟΝΟ κατόπιν κατάθεσης αιτήματος με τα απαραίτητα παραστατικά και δικαιολογητικά που θα ζητηθούν από το Γραφείο Διεθνών Σχέσεων.

* Δεδομένου ότι κάποιες περιπτώσεις δεν μπορούν να ενταχθούν στους γενικούς κανόνες λόγω της πρωτοφανούς κατάστασης, θα εξεταστούν κατά περίπτωση και αιτήματα δικαιούχων που τεκμηριωμένα υποστηρίζουν πως τα πραγματικά έξοδα της μετακίνησης ξεπέρασαν το συνολικό ποσό που προβλέπεται να λάβουν, για λόγους ανωτέρας βίας. Τα αιτήματα αυτά θα εξεταστούν και θα κριθούν κατά περίπτωση.

*Η αποζημίωση για την αξία του εισιτηρίου θα υπολογιστεί βάσει του σχετικού εργαλείου υπολογισμού απόστασης της ΕΕ:

*Η ακαδημαϊκή επίδοση, αφορά τους φοιτητές για σπουδές, οι οποίοι ενδεχομένως να αποτύχουν, ή να μην μπορέσουν να συμμετάσχουν στις εξετάσεις ή σε άλλη μορφή αξιολόγησης, καθώς και τους φοιτητές για πρακτική που ο φορέας υποδοχής έκλεισε για λόγους ανωτέρας βίας. Σε κάθε περίπτωση, θα πρέπει να υπάρχουν παραστατικά που να αποδεικνύουν τα παραπάνω.