europe.jpg

Οι φοιτητές που επιθυμούν να πραγματοποιήσουν ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ERASMUS+ σε φορέα του εξωτερικού κατά το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023, θα πρέπει να υποβάλουν την αίτησή τους αποκλειστικά ηλεκτρονικά και να ακολουθήσουν τη διαδικασία που περιγράφεται αναλυτικά εδώ.

Αναλυτικές οδηγίες για την υποβολή των ηλεκτρονικών αιτήσεων είναι αναρτημένες εδώ.

Αφού συμπληρώσουν όλα τα πεδία ηλεκτρονικά, θα πρέπει στη συνέχεια να «ανεβάσουν» και τα απαραίτητα εξής συνοδευτικά δικαιολογητικά:

1. Αίτηση υποψηφίου φοιτητή/φοιτήτριας για πρακτική άσκηση ERASMUS+
  2. Πιστοποιητικό Αναλυτικής Βαθμολογίας από τη Γραμματεία του Τμήματος όπου ανήκουν (οι υποψήφιοι διδάκτορες θα υποβάλουν βεβαίωση σπουδών)
  3. Σύντομο βιογραφικό σημείωμα, στο οποίο θα αναφέρονται και οι λόγοι εκδήλωσης του ενδιαφέροντος συμμετοχής στο πρόγραμμα ERASMUS+ (το βιογραφικό σημείωμα ΔΕΝ μπορεί να είναι χειρόγραφο)
  4. Αντίγραφα πιστοποιητικών γλωσσικής ικανότητας
  5. Βεβαίωση αποδοχής από το φορέα κατάρτισης

ΠΡΟΣΟΧΗ! Επιλέξιμη περίοδος κινητικότητας είναι το διάστημα από 1/1/2023 έως και 31/10/2023.

Εκπρόθεσμες ή ελλιπείς αιτήσεις για πρακτική άσκηση καθώς και αιτήσεις στις οποίες δεν συμπεριλαμβάνεται επίσημη βεβαίωση αποδοχής από φορέα κατάρτισης δεν θα γίνονται δεκτές.

Τα αποτελέσματα αυτής της επιλογής θα ανακοινωθούν στην ιστοσελίδα του Γραφείου Διεθνών Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων/Erasmus+ του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.