bigben.jpg

Erasmus+ International Credit Mobility ΚΑ107/2020-2023

Πρόσκληση υποβολής αιτήσεων εξερχόμενου προσωπικού για διδασκαλία

Προθεσμία αιτήσεων:  01/11/2022 - 30/11/2022

ΘΕΣΕΙΣ

1. University of Tirana - ΑΛΒΑΝΙΑ (4 θέσεις) - Τμήμα Γεωπονίας - Αγροτεχνολογίας (Πρόγραμμα σπουδών Τεχνολόγων Γεωπόνων)
  2. Agricultural University of Georgia - ΓΕΩΡΓΙΑ (1 θέση) - Τμήμα Γεωπονίας - Αγροτεχνολογίας (Πρόγραμμα σπουδών Τεχνολόγων Γεωπόνων)
  3. Al-Hussein Bin Talal University - ΙΟΡΔΑΝΙΑ (1 θέση) - Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων (Πρόγραμμα Σπουδών Διοίκησης Επιχειρήσεων)
  4. Tecnológico de Costa Rica - ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ (1 θέση) - Τμήμα Δασολογίας, Επιστημών Ξύλου & Σχεδιασμού (Πρόγραμμα Σπουδών Σχεδιασμού & Τεχνολογίας Ξύλου & Επίπλου)
  5. American University of Beirut - ΛΙΒΑΝΟΣ (1 θέση) - Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων (Πρόγραμμα Σπουδών Διοίκησης Επιχειρήσεων)
  6. Lebanese University - ΛΙΒΑΝΟΣ (1 θέση) - Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης και Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης
  7. State Agrarian University of Moldova - UASM - ΜΟΛΔΑΒΙΑ (2 θέσεις) - Τμήμα Γεωπονίας - Αγροτεχνολογίας (Πρόγραμμα σπουδών Τεχνολόγων Γεωπόνων)

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Προτεραιότητα δίνεται στον/στην υπεύθυνο/-νη της πρότασης συνεργασίας με το συγκεκριμένο ίδρυμα στην χώρα – εταίρο, η οποία έχει ήδη αξιολογηθεί και εγκριθεί από την αρμόδια επιτροπή της Εθνικής Μονάδας Συντονισμού Erasmus.

Αν δεν υποβληθεί αίτηση από τον/την υπεύθυνο/-νη της πρότασης, τα κριτήρια επιλογής διαμορφώνονται ως εξής:

(α) συνάφεια του γνωστικού αντικειμένου του αιτούντος με το προβλεπόμενο πεδίο διδασκαλίας στην εκάστοτε διμερή συμφωνία (70%)

(β) πρότερη εμπειρία/ενασχόληση σε σχέδια ευρωπαϊκής ή/και διεθνούς κινητικότητας (20%)

(γ) συνεργασία του αιτούντος με το συνεργαζόμενο ίδρυμα (10%)

Σε περίπτωση που δεν καλυφθούν οι εγκεκριμένες θέσεις του συγκεκριμένου γνωστικού αντικειμένου, ενδεχομένως να ληφθούν υπόψη αιτήσεις άλλων γνωστικών αντικειμένων, δεδομένου ότι μπορούν να υποστηριχθούν από τα Ιδρύματα Υποδοχής.

Οι αιτήσεις των υποψηφίων θα υποβάλλονται από τις 01/11/2022 έως τις 30/11/2022, για μετακινήσεις που θα ολοκληρωθούν το αργότερο έως τις 30/07/2023,  αποκλειστικά μέσω της σχετικής ηλεκτρονικής φόρμας:

Οι υποψήφιοι που δεν είναι οι ίδιοι υπεύθυνοι της πρότασης θα πρέπει απαραιτήτως να επισυνάψουν ένα σύντομο βιογραφικό σημείωμα, στο οποίο να αιτιολογείται βάσει των κριτηρίων επιλογής, η πιθανή μετακίνησή τους στο Ίδρυμα Υποδοχής (έως 3 επιλογές κατά σειρά προτεραιότητας του αιτούντος).

Ελλιπείς αιτήσεις δεν θα λαμβάνονται υπόψιν.

Πληροφορίες στα Γραφεία Διεθνών Εκπαιδευτικών προγραμμάτων:

Για τα Τμήματα του Βόλου: Μ. Παπάζογλου – 24210 74566 - Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Για τα Τμήματα Λάρισας – Καρδίτσας – Τρικάλων: Χ. Φούρλαρη, 2410 684728 - Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.